Miejska Biblioteka Publiczna

w Zielonce


20 OSTATNICH KOMENTARZY


Jola


Posty:16

 Dotyczy: Matki i córki
 Wysłany: 2024-05-20 12:47:32


W zbiorach:     


Ładna. Cztery pokolenia kobiet z jednej rodziny. Prababcia Mari, babcia Sabina, matka Magdalena i prawnuczka-wnuczka i córka lila. Każda z nich opowiada swoje losy. Lila nigdy nie znała żadnego męskiego potomka ich rodziny. W czasie remontu mieszkania, a po śmierci wszystkich seniorek rodu Lila robi remont mieszkania. Odnajduje list pisany do matki, wyjaśnia on przeszłość kobiet, o której nigdy nie mówiło się w domu.

Jola


Posty:16

 Dotyczy: Wszystko, co ukrywamy
 Wysłany: 2023-06-08 17:19:01


W zbiorach:     


Ładna. Powieść obyczajowo-psychologiczna. Poruszająca współczesne dylematy kobiet - posiadania dzieci i aborcji. Bardzo trudne decyzje współcześnie, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku -dramatyczne. Stany Zjednoczone lata 1957-1958-1961, oraz 1996-1997. Losy Grace, która po urodzeniu czwórki dzieci ma depresję poporodową. Aborcja jest nielegalna. Jednak decyduje się mimo to i kończy się to dla niej tragicznie. Wiele lat później jej najmłodsza córka Beth również zmaga się z tym samym problemem. Są to już inne czasy i kobietom jest łatwiej walczyć z chorobą. Beth dowiaduje się od ciotki że oprócz jaj matki, babka również zmagała się z depresją po urodzeniu dwóch córek. Trudne decyzje kobiet o posiadaniu dzieci i trud ich wychowania. Połowa lat dwudziestych -to na kobietach spoczywał obowiązek ich wychowania.

Jola


Posty:16

 Dotyczy: Miłość w blasku kominka
 Wysłany: 2023-02-19 08:42:55


W zbiorach:     


Polecam dla osób, które lubią komedie romantyczne. Fabuła książki doskonale nadaje się na fabułę świetnej komedii. Lekka z poczuciem humoru o czterech pięknych siostrach Orłowskich których ojciec-wdowiec-Alert Orłowski próbuje wydać za mąż i wymusza w okresie wigilii zaręczyny na synach swoich przyjaciół. W pierwszym tomie udaje mu się zaręczyć Emilkę jedną ze średnich sióstr, a w drugim tomie najstarszą - Aurelię.
Całość napisana zabawnie z dobrymi tekstami. Świetna aby oderwać się od codzienności w ponure dni.
Ciekawe jak dalej potoczą się losy dwóch pozostałych córek ???.

Jola


Posty:16

 Dotyczy: Wyrwana z piekła talibów
 Wysłany: 2023-01-27 12:48:34


W zbiorach:     


Polecam
Piękna i jednocześnie smutna opowieść Afganki, której udało się dzięki dziennikarzowi z radia 357, oraz innym zaangażowanym osobom uciec z Afganistanu wraz z mężem i trójką dzieci. Opowiada jak wyglądał jej świat oczywiście wszystkich rodzin tam mieszkających, przed 2001 rokiem, po 2001 w czasie pobytu amerykanów i jak po ich wyjściu po decyzji prezydenta obecnego USA. Koszmar niewyobrażalny dla kobiet z krajów zachodnich, Europejek, jak traktowane są przedmiotowo. Jak ważne jest gdzie przychodzimy na świat. Nilofar była również gościem programu DDTVN.

Jola


Posty:16

 Dotyczy: Ostatnie dni w Berlinie
 Wysłany: 2022-11-26 08:56:03


W zbiorach:     


Bardzo ładna. Polecam jeśli ktoś lubi z tematyką wojenną. lata 1943-1946r. Losy Jurijamatka Rosjanka, ojciec Hiszpan, który jako nastolatek ucieka z Rosji z ojcem i młodszą siostrą do Niemiec, a później do Hiszpani. Niestety matce nie udało się uciec, a młodszy brat zaginął na peronie. Jako dorosły człowiek zatrudnia się w ambasadzie hiszpańskiej w Berlinie. Ukazane są okrutne losy Żydów, ale i Niemców, zarówno w Berlinie, jak również okrucieństwo w Rosji. Zarówno nazizm jak i komunizm są ogromnym okrucieństwem i totalitaryzmem.

Jola


Posty:16

 Dotyczy: Miasto w płomieniach
 Wysłany: 2022-09-28 11:18:27


W zbiorach:     


Polecam. Właśnie skończyłam czytać. Smutna - 1945 rok, chwila po chwili przekazuje nam - opisuje losy młodej kobiety Matyldy, która przedziera się przez bombardowane miasto przez sowietów, aby dotrzeć do domu i odnaleźć zabawkę - drewnianego konika córki. Chce aby ukochana zabawka została pochowana razem z ukochaną córką. Jeden dzień przedzierania się przez miasto, które w normalnym czasie przebycie tej drogi trwało by dwie godziny. Daje to obraz okrucieństwa wojny przede wszystkim w stosunku do cywilów. Równolegle bohaterka opowiada w myślach mężowi, który zginął na wojnie swoje losy z tego okresu.

641262


Posty:9

 Dotyczy: Gwiazda z pierwszego piętra
 Wysłany: 2022-09-08 23:17:10


W zbiorach:     


Książka dotyka problemów, z którymi każdego dnia mierzą się nastolatkowie - strata bliskiej osoby, rozwód rodziców i ich nowe związki, brak akceptacji otoczenia. Podejmuje te watki w lekki sposób, ale jednocześnie w sposób skłaniający do refleksji. Jest przykładem pozycji jak w przystępny sposób można przedstawić trudne i poważne tematy, bez ich umniejszania ale i bez ich wyolbrzymiania. Problemy dorosłych i dzieci, które mają wpływ na ich codzienność. Realistyczna, bez pójścia na skróty.

Jola


Posty:16

 Dotyczy: Dziewczyna z Paryża
 Wysłany: 2022-08-21 06:57:14


W zbiorach:     


Polecam
Paryż - okres wojny.
Losy dwóch nie znających się kobiet Lili - początkującej projektantki mody i Sandrine - matki i żony - znającej się na dziełach sztuki. Walka w ruchu oporu każdej z nich jest inna.
W tle opowieść również o innych Paryżankach, jak się odnajdywały w tym trudnym czasie. Jedne walczyły w różny sposób, inne natomiast korzystały z przywilejów bycia kochankami nazistów.

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Polacy last minute : sekrety pilotów wycieczek
 Wysłany: 2022-06-14 20:57:37


W zbiorach:     


Wieczne narzekania, ale w tej książce narzekanie z perspektywy pilota, rezydenta ... narzekania rozmówców na narzekających klientów. Co trochę dziwi to to, że są to narzekania rozmówców na ludzi, grupy, z którymi naprawdę pracują ... Mało natomiast mówi się o organizacji i godzinach pracy, życiu na walizkach itd. I tak wyłania się stereotypowy obraz Polaka na wakacjach za granicą ....
Książka w głównej mierze opiera się na odwołaniach do innych źródeł, często do Internetu, gdzie zachowania Polaków były i są wyśmiewane. Wplecione są komentarze psychologa i to ciekawy punkt widzenia.
Sięgałam do książki z ciekawością, oczekując aktualnej perspektywy. Spotkałam się tu z potwierdzaniem, że Polak to typowy znany nam Janusz, Polka to typowa Grażyna. Polak nie potrafi się zachować, jest roszczeniowy, nie interesują go inne kultury, nie zna języka .... To znany nam już stereotyp.
Spotykam też innych, o których w tej książce mało.

641262


Posty:9

 Dotyczy: Kot niebieski
 Wysłany: 2022-06-08 11:30:12


W zbiorach:     


Pozycja, którą trudno jest jednoznacznie sklasyfikować. Wielowątkowa, toczy się przez epoki, dotyka nierealności, tematu materii i nauki, jednocześnie mistyczna.
Wychodząc od 1379 r. i budowy klasztoru kartuzów na Kaszubach dochodzimy do XXI w. cały czas obserwując emocje i ludzkie pragnienia oraz niebieskie koty. Mamy okazję obserwować historię siedmiu osób związanych z klasztorem.
Nie była to pozycja, którą czyta się jednym tchem. Z przerwami - skłania jednak do przemyśleń i refleksji :

Jola


Posty:16

 Dotyczy: Ocalone
 Wysłany: 2022-05-22 08:37:46


W zbiorach:     


Polecam
Okrutne losy Klary i jej córki Alicji tuż po zakończeniu wojny. Ucieczka z Warszawy. Znajduję się w obozie przejściowym w Niemczech. Zarówno mąż Klary jak również rodzice i brak nie przeżyli wojny. Klara chce odnaleźć babkę ze strony matki, która jest Brytyjką. Niestety warunki w obozie są koszmarne, a szanse na wyjazd z obozu są znikome. Walka Klary o przetrwanie , przyjaźń z Dawidem- francuzem i całe okrucieństwo jakie prz dzą ludzie, którzy przeżyli wojnę. Okazało się jednak że mąż ni zginął w czasir wojny i się odnajdują.

641262


Posty:9

 Dotyczy: Winni jesteśmy wszyscy
 Wysłany: 2022-05-20 19:22:45


W zbiorach:     


Książka rozpoczyna się od strzelaniny w biurze, która zmienia życie głównego bohatera. Potem cofamy się w czasie, a następnie wracamy do następstw strzelaniny - ciekawa konstrukcja.
Dość ciężko napisana, wg mnie mało dynamiczna. Mnie nie zachwyciła, chociaż skusiły mnie dobre recenzje. Jednak nie ma złych książek, może to tylko nie do końca odczytany przez czytelnika tkwiący w nich potencjał ?

Jola


Posty:16

 Dotyczy: Nowy początek przy alei Rothschildów
 Wysłany: 2022-05-09 13:06:08


W zbiorach:     


Polecam
Lata 1900 - 1948
Losy żydowskiej - kupieckiej rodziny Betsy i Johanna Izydora Sternberg, ich dzieci Otto, bliźniaków Clary i Erwina, Victorii i Alicji , oraz nieślubnej córki Johanna Anny - w wieku Victorii.
Niemcy - Frankfurt lata trzydzieste i początkujące okrucieństwo w stosunku do niemieckich żydów. Lata wojny. Ucieczka części dzieci z rodziny Sternbergów za granicę. Nie wszystkim udaje się przeżyć wojnę. Po wojnie udaje im się odzyskać kamienicę przy alei Rothschildów i zamieszkać w niej tym, którzy przeżyli.

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Przygody w dżungli Łubu-dubu
 Wysłany: 2022-05-08 18:55:50


W zbiorach:     


Ciekawie napisana, ciepła opowieść o pracy nosorożki Papti i klientach jej biura podróży. Każda opowieść to odrębna przygoda - poznajemy jej bohatera, potem sposób w jaki nosorożka dobiera najlepsze miejsce dla niego na wakacje i w końcu dostajemy pocztówkę z tego wyjazdu.
A każdy z nich ma jakieś wymagania :

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Horror
 Wysłany: 2022-05-08 18:51:03


W zbiorach:     


Książka ciekawa w swej konstrukcji, bo faktycznie do zastanowienia co mogłyby pomyśleć o nas warzywa i owoce. Czy człowiek to faktycznie taki kat ?
Z drugiej strony wpływająca na wyobraźnię, ale i odczucia szczególnie dzieci, które mogą utożsamiać się jednak z pozycją gnębionych przez człowieka warzyw i owoców. Raczej jednak do wspólnego czytania, aby uświadomić, że treść to fikcja i żart.
Piękne i dość wymowne ilustracje.
Warto sięgnąć, choćby po to aby spotkać się z taką propozycją tematu.

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Sekret zegarmistrza
 Wysłany: 2022-05-05 11:25:07


W zbiorach:     


Bujany i klimat Podlasia.
Książka lekka, dobrze się czyta po całym dniu różnych zajęć. Fabuła trochę nierealistyczna, ale barwna i przyjemna. Tajemnice rodzinne przeplecione z historią, trochę zmienioną i dostosowaną do akcji książki.

627913


Posty:3

 Dotyczy: Bezwład
 Wysłany: 2022-04-29 12:19:18


W zbiorach:     


Akcja opowiedziana dwu wątkowo, głosem matki i córki. Jest pewnym tłem do przyjrzenia i rozprawienia się z przeszłością i w relacjach między sobą. Na pewno trzyma w napięciu zaczynając się od katastrofy lotniczej, jednak dalej akcja nie jest wątkiem zaskakującym, z którym nie mielibyśmy już styczności w literaturze.
Czyta się dobrze, akcja rozwija się z każda stroną. Zakończenie - do przewidzenia i nawet trochę nierealne w całym końcowym zamieszaniu, gdzie wszyscy spotkali się w jednym miejscu i dobro zwyciężyło zło.

627913


Posty:3

 Dotyczy: Sekta
 Wysłany: 2022-04-18 10:44:32


W zbiorach:     


Książka oparta dwutorowy układ relacji - z jednej strony poznajemy teraźniejsze wydarzenia, z drugiej zaś odbywamy podróż do przeszłości, poznając losy pewnego tajemniczego mężczyzny. Za postępowaniem zabójcy stoi konkretne, dramatyczne wydarzenie z przeszłości. Centrum stanowi człowiek i jego odczucia, oparte na nadziei, zawiedzionym zaufaniu i pragnieniu zemsty.
Akcja osadzona w naszych polskich, współczesnych realiach. Ciekawy pomysł, przekonujący bohaterowie i umiejętnie budowane napięcie, polecam.

641262


Posty:9

 Dotyczy: W zamknięciu
 Wysłany: 2022-04-03 14:20:48


W zbiorach:     


Thriller zbudowany wokół zaburzeń psychicznych głównej bohaterki, a raczej zaburzeń, które powinna mieć. Powieść powiedziałabym wielotematyczna, jak życie z fugą dysocjacyjną, ale tez tymi bardziej bliskimi jak krzywda dzieci, ból, bezradność. Akcję możemy obserwować w różnych środowiskach i okolicznościach - w relacjach dzieci i dorosłych, pozornych opiekunów, również w czasie wojny.
Ellie Power zmagająca się z zaburzeniami tożsamości i jej matka Christine. Matt, który starał się pomóc, doktor Cox, detektyw Bean Mae z historią z przeszłości oraz rolą ojca, jego partnerka Kit - to wszystko się ze sobą splata.
Zakończenie rozciągnięte na kilkadziesiąt stron, równie ciekawe. Warto spojrzeć na tę pozycję.

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Dom w butelce : rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików
 Wysłany: 2022-03-19 09:01:49


W zbiorach:     


Rozmowy z pierwszej ręki z dorosłymi ludźmi, którzy dorastali w rodzinach alkoholików. Różne środowiska, różne wspomnienia i ich efekt jaki możemy dostrzec w dorosłym życiu rozmówców. To rozmowy, które wiele uświadamiają. Książka poruszająca.