Miejska Biblioteka Publiczna

w Zielonce


20 OSTATNICH KOMENTARZY


MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Polacy last minute : sekrety pilotów wycieczek
 Wysłany: 2022-06-14 20:57:37


W zbiorach:     


Wieczne narzekania, ale w tej książce narzekanie z perspektywy pilota, rezydenta ... narzekania rozmówców na narzekających klientów. Co trochę dziwi to to, że są to narzekania rozmówców na ludzi, grupy, z którymi naprawdę pracują ... Mało natomiast mówi się o organizacji i godzinach pracy, życiu na walizkach itd. I tak wyłania się stereotypowy obraz Polaka na wakacjach za granicą ....
Książka w głównej mierze opiera się na odwołaniach do innych źródeł, często do Internetu, gdzie zachowania Polaków były i są wyśmiewane. Wplecione są komentarze psychologa i to ciekawy punkt widzenia.
Sięgałam do książki z ciekawością, oczekując aktualnej perspektywy. Spotkałam się tu z potwierdzaniem, że Polak to typowy znany nam Janusz, Polka to typowa Grażyna. Polak nie potrafi się zachować, jest roszczeniowy, nie interesują go inne kultury, nie zna języka .... To znany nam już stereotyp.
Spotykam też innych, o których w tej książce mało.

MNatka


Posty:8

 Dotyczy: Kot niebieski
 Wysłany: 2022-06-08 11:30:12


W zbiorach:     


Pozycja, którą trudno jest jednoznacznie sklasyfikować. Wielowątkowa, toczy się przez epoki, dotyka nierealności, tematu materii i nauki, jednocześnie mistyczna.
Wychodząc od 1379 r. i budowy klasztoru kartuzów na Kaszubach dochodzimy do XXI w. cały czas obserwując emocje i ludzkie pragnienia oraz niebieskie koty. Mamy okazję obserwować historię siedmiu osób związanych z klasztorem.
Nie była to pozycja, którą czyta się jednym tchem. Z przerwami - skłania jednak do przemyśleń i refleksji :

Jola


Posty:9

 Dotyczy: Ocalone
 Wysłany: 2022-05-22 08:37:46


W zbiorach:     


Polecam
Okrutne losy Klary i jej córki Alicji tuż po zakończeniu wojny. Ucieczka z Warszawy. Znajduję się w obozie przejściowym w Niemczech. Zarówno mąż Klary jak również rodzice i brak nie przeżyli wojny. Klara chce odnaleźć babkę ze strony matki, która jest Brytyjką. Niestety warunki w obozie są koszmarne, a szanse na wyjazd z obozu są znikome. Walka Klary o przetrwanie , przyjaźń z Dawidem- francuzem i całe okrucieństwo jakie prz dzą ludzie, którzy przeżyli wojnę. Okazało się jednak że mąż ni zginął w czasir wojny i się odnajdują.

MNatka


Posty:8

 Dotyczy: Winni jesteśmy wszyscy
 Wysłany: 2022-05-20 19:22:45


W zbiorach:     


Książka rozpoczyna się od strzelaniny w biurze, która zmienia życie głównego bohatera. Potem cofamy się w czasie, a następnie wracamy do następstw strzelaniny - ciekawa konstrukcja.
Dość ciężko napisana, wg mnie mało dynamiczna. Mnie nie zachwyciła, chociaż skusiły mnie dobre recenzje. Jednak nie ma złych książek, może to tylko nie do końca odczytany przez czytelnika tkwiący w nich potencjał ?

Jola


Posty:9

 Dotyczy: Nowy początek przy alei Rothschildów
 Wysłany: 2022-05-09 13:06:08


W zbiorach:     


Polecam
Lata 1900 - 1948
Losy żydowskiej - kupieckiej rodziny Betsy i Johanna Izydora Sternberg, ich dzieci Otto, bliźniaków Clary i Erwina, Victorii i Alicji , oraz nieślubnej córki Johanna Anny - w wieku Victorii.
Niemcy - Frankfurt lata trzydzieste i początkujące okrucieństwo w stosunku do niemieckich żydów. Lata wojny. Ucieczka części dzieci z rodziny Sternbergów za granicę. Nie wszystkim udaje się przeżyć wojnę. Po wojnie udaje im się odzyskać kamienicę przy alei Rothschildów i zamieszkać w niej tym, którzy przeżyli.

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Przygody w dżungli Łubu-dubu
 Wysłany: 2022-05-08 18:55:50


W zbiorach:     


Ciekawie napisana, ciepła opowieść o pracy nosorożki Papti i klientach jej biura podróży. Każda opowieść to odrębna przygoda - poznajemy jej bohatera, potem sposób w jaki nosorożka dobiera najlepsze miejsce dla niego na wakacje i w końcu dostajemy pocztówkę z tego wyjazdu.
A każdy z nich ma jakieś wymagania :

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Horror
 Wysłany: 2022-05-08 18:51:03


W zbiorach:     


Książka ciekawa w swej konstrukcji, bo faktycznie do zastanowienia co mogłyby pomyśleć o nas warzywa i owoce. Czy człowiek to faktycznie taki kat ?
Z drugiej strony wpływająca na wyobraźnię, ale i odczucia szczególnie dzieci, które mogą utożsamiać się jednak z pozycją gnębionych przez człowieka warzyw i owoców. Raczej jednak do wspólnego czytania, aby uświadomić, że treść to fikcja i żart.
Piękne i dość wymowne ilustracje.
Warto sięgnąć, choćby po to aby spotkać się z taką propozycją tematu.

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Sekret zegarmistrza
 Wysłany: 2022-05-05 11:25:07


W zbiorach:     


Bujany i klimat Podlasia.
Książka lekka, dobrze się czyta po całym dniu różnych zajęć. Fabuła trochę nierealistyczna, ale barwna i przyjemna. Tajemnice rodzinne przeplecione z historią, trochę zmienioną i dostosowaną do akcji książki.

627913


Posty:3

 Dotyczy: Bezwład
 Wysłany: 2022-04-29 12:19:18


W zbiorach:     


Akcja opowiedziana dwu wątkowo, głosem matki i córki. Jest pewnym tłem do przyjrzenia i rozprawienia się z przeszłością i w relacjach między sobą. Na pewno trzyma w napięciu zaczynając się od katastrofy lotniczej, jednak dalej akcja nie jest wątkiem zaskakującym, z którym nie mielibyśmy już styczności w literaturze.
Czyta się dobrze, akcja rozwija się z każda stroną. Zakończenie - do przewidzenia i nawet trochę nierealne w całym końcowym zamieszaniu, gdzie wszyscy spotkali się w jednym miejscu i dobro zwyciężyło zło.

627913


Posty:3

 Dotyczy: Sekta
 Wysłany: 2022-04-18 10:44:32


W zbiorach:     


Książka oparta dwutorowy układ relacji - z jednej strony poznajemy teraźniejsze wydarzenia, z drugiej zaś odbywamy podróż do przeszłości, poznając losy pewnego tajemniczego mężczyzny. Za postępowaniem zabójcy stoi konkretne, dramatyczne wydarzenie z przeszłości. Centrum stanowi człowiek i jego odczucia, oparte na nadziei, zawiedzionym zaufaniu i pragnieniu zemsty.
Akcja osadzona w naszych polskich, współczesnych realiach. Ciekawy pomysł, przekonujący bohaterowie i umiejętnie budowane napięcie, polecam.

MNatka


Posty:8

 Dotyczy: W zamknięciu
 Wysłany: 2022-04-03 14:20:48


W zbiorach:     


Thriller zbudowany wokół zaburzeń psychicznych głównej bohaterki, a raczej zaburzeń, które powinna mieć. Powieść powiedziałabym wielotematyczna, jak życie z fugą dysocjacyjną, ale tez tymi bardziej bliskimi jak krzywda dzieci, ból, bezradność. Akcję możemy obserwować w różnych środowiskach i okolicznościach - w relacjach dzieci i dorosłych, pozornych opiekunów, również w czasie wojny.
Ellie Power zmagająca się z zaburzeniami tożsamości i jej matka Christine. Matt, który starał się pomóc, doktor Cox, detektyw Bean Mae z historią z przeszłości oraz rolą ojca, jego partnerka Kit - to wszystko się ze sobą splata.
Zakończenie rozciągnięte na kilkadziesiąt stron, równie ciekawe. Warto spojrzeć na tę pozycję.

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Dom w butelce : rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików
 Wysłany: 2022-03-19 09:01:49


W zbiorach:     


Rozmowy z pierwszej ręki z dorosłymi ludźmi, którzy dorastali w rodzinach alkoholików. Różne środowiska, różne wspomnienia i ich efekt jaki możemy dostrzec w dorosłym życiu rozmówców. To rozmowy, które wiele uświadamiają. Książka poruszająca.

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: Była
 Wysłany: 2022-03-11 19:10:58


W zbiorach:     


Cytując dokładnie z książki ... Łatwo jednak być moralnie poprawnym w teorii. Nikt z nas nie wie, jak by naprawdę postąpił, dopóki nie zostanie poddany próbie. ...
Zaczynamy od zabójstwa Andrew Pagea. Następnie patrząc wstecz dochodzimy do tego co się faktycznie stało, kto jest winny. Śledzimy potyczki między byłymi żonami, z każdym rozdziałem obserwując na co wpadną te kobiety, żeby uprzykrzyć życie jedna drugiej. To gra pomiędzy nimi i bliskimi im osobami. Ma się wrażenie, że walka nie jest o samego mężczyznę, ale o to jak odegrać się na drugiej kobiecie.
Książkę czyta się dobrze, choć momentami dłużyła mi się fabuła i dopiero w ostatnich rozdziałach przyspieszyła. Nie jest zła, ale czy zachwycająca ... ?

MMagda


Posty:8

 Dotyczy: O kocie malarzu, krowie biegaczce i prosiaku tancerzu
 Wysłany: 2022-03-05 21:17:54


W zbiorach:     


Świetna książka dla dzieci, gdzie zwierzęcy bohaterowie poprzez swoje przygody pokazują chęć zmiany siebie lub czegoś w swoim życiu. Ważna jest tu próba i nie ważne, czy się uda czy nie.
W trzech krótkich opowiadaniach o zwierzętach kot, krowa, prosiak zawarte są ponadczasowe wartości: działanie na rzecz innych, tolerancja, akceptacja samego siebie. Trzy opowiadania i trzy mądre przesłania. Historie ciekawie opowiedziane, które pokazują, że każdy z nas jest wyjątkowy i to pozwala budować ciekawy świat. Pozycja dobra do rozmów z dziećmi.
Książka pięknie zilustrowana przez E. Śmietanka.

Jola


Posty:9

 Dotyczy: Rosyjskie róże
 Wysłany: 2022-02-28 07:59:58


W zbiorach:     


Polecam
Rosja okrutne lata 1914-1921. Opowieść czterech młodych kobiet - trzech Rosjanek Sofii, Luby i chłopki Warinki, oraz Amerykanki Elizy. Trudne losy Sofii młodej arystokratki, jej nowo narodzonego syna Maksa, jej nastoletniej siostry Luby ,i ich amerykańskiej przyjaciółki Elizy.

MNatka


Posty:8

 Dotyczy: Powrót
 Wysłany: 2022-02-25 19:59:45


W zbiorach:     


Książka porusza temat wielu prób zajścia w ciążę i związanych z tym emocji, depresji poporodowej, nieracjonalnego działania matki. Fabuła wydaje się raczej przewidywalna: matka zostawia córkę kilka miesięcy po jej urodzeniu, potem postanawia wrócić i zawalczyć o dziecko. Dziecko nie zna biologicznej matki, tym mianem określa partnerkę ojca. Farrah matka kryje tajemnicę dlaczego tak postąpiła i dopiero na samym końcu dowiadujemy się o tym. Aiden ojciec z pozoru opiekuńczy i na właściwym miejscu, ale nic tu nie jest pewne do samego końca.
Mnie niestety książka nie wciągnęła. Pierwsza część toczy się wolno, leniwie. W drugiej części nabiera akcji. Patrzyłabym na nią raczej jako na dramat rodzinny.

Jola


Posty:9

 Dotyczy: Zapach szafranu
 Wysłany: 2022-02-07 11:41:35


W zbiorach:     


Polecam.
Iran - Teheran rok 1953 młoda 17-latka Royia poznaje Bahmana zapalonego idealistę. W tle krótka historia lat 50-ych Iranu -zamach stanu , obyczaje, podziały klasowe, a nawet troszkę o tradycyjnych potrawach irańskich. Niesprzyjający los dla miłości młodych ludzi rozdziela ich. Każde z nich zakłada rodzinę.
W 2013 po 60 latach Royia spotyka Bahmana, który jest już bardzo chory. Okazuje się, że żadne z nich nigdy nie pozbyło się głębokich uczuć do drugiego. Zdążyli wyjaśnić sobie nieporozumienie sprzed sześciu dekad, które spowodowało rozstanie ich.

MNatka


Posty:8

 Dotyczy: Siedem sowich piór
 Wysłany: 2022-01-23 11:15:03


W zbiorach:     


Książka podejmuje temat choroby dziecka i cierpienia - temat, który wydaje się trudny do rozmów, bo czasami zwyczajnie brak odpowiednich słów. Tu spotykamy historię chorego Wojtka, który po operacji kolana dużo czasu spędza w szpitalu z innymi chorymi dziećmi. Chłopiec w całej swojej samotności ucieka w świat marzeń sennych, w których spotyka ukochanego, zmarłego dziadka przylatującego do niego pod postacią sowy. Zabiera on Wojtka na nocne loty i spotkania, podczas których chłopiec uczy się wrażliwości, znajduje odpowiedzi na dręczące go pytania.
Szczerze, prosto napisana - jest doskonałym pretekstem do rozmów o samej chorobie, towarzyszących jej emocjach, śmierci.

MJagoda


Posty:12

 Dotyczy: Pan Kudłaty i Cztery Łapy
 Wysłany: 2022-01-06 10:28:06


W zbiorach:     


Książka ciekawie napisana - dwu wątkowa: w główny wątek życia rodziny Stokrotków wplata ciekawa bajkę o trollu.
Wątki jakie towarzyszą tej opowieści to wątek: 1. rodziny, ciepła, serdeczności i opiekuńczości Państwa Stokrotków i ich schroniska "Cztery łapy",
2. pochmurnego sąsiada Arnolda Kudłatego, z którym próby nawiązania sąsiedzkiej relacji kończą się fiaskiem, ale też na koniec rzeczywistość okazuje się inna :,
3.trolla, który ukrywa się przed nieznajomymi, ochrania swój skarb od dziadka, a każdą próbę nawiązania z nim kontaktu, traktuje jak próbę podstępu by ukraść mu ten skarb.
Zwraca uwagę, że pozory często mylą, a też warto starać się zrozumieć dziwne zachowania innych ludzi.

Jola


Posty:9

 Dotyczy: Gra pozorów
 Wysłany: 2021-11-14 08:10:59


W zbiorach:     


Początek lat XIX wieku Kraków i okolice. Losy Zosi biednej dziewczyny jej nieślubnej córki Klementyny, męża Klemensa oraz trójki ich wspólnych dzieci. Przeplatają się losy biednych chłopów ,oraz ludzi z wyższych sfer, zamożnych. Pierwsza część bardzo ładna, jeśli chodzi o drugą to czytając inne opinie przyznaję rację, że w drugiej części zbyt wiele wątków i "fantazji" autorki. Jednak czekam z ciekawością na dalsze losy bohaterów
Jola