Miejska Biblioteka Publiczna

w Zielonce

book
book

Narodziny pozytywizmu polskiego 1831-1864

Autor: Skarga, Barbara




Program pracy organicznej, stanowiąc początkowo integralną część systemu filozofii narodowej, modyfikował niektóre z jej pojęć w pozytywistycznym duchu. Stopniowo w świadomości polskiego społeczeństwa budziło się przekonanie o nieprzydatności metafizycznych tez dla uzasadnienia słuszności programu. Odgrywał więc program rolę jakby fermentu, rozsadzającego od środka romantyczny

światopogląd. (...) Rozpoczynała się walka z metafizyką, a na jej tle powstawały nowe poglądy, które działanie człowieka na ziemi traktowały jako główny cel jego istnienia, jego właściwe zadanie, a w pracy produkcyjnej widziały główny czynnik cywilizacyjnego rozwoju.
Narodziny pozytywizmu polskiego 1831-1864 to pierwsza książka filozoficzna Barbary Skargi, napisana jako doktorat, obroniona w 1961 r., a opublikowana trzy lata później. Autorka bada w niej zjawisko prepozytywizmu - "pozytywizmu przed pozytywizmem". Skupia się na ideach empiryzmu i pracy organicznej, na stosunku prepozytywistów do nauki, pracy i przemian społecznych. Skarga pokazuje ciągłość tradycji oświeceniowo-pozytywistycznej, jej nieprzerwane trwanie także w okresie, w którym tradycja ta zeszła na drugi plan względem dominującej filozofii romantycznej i narodowej.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Barbara Skarga ; red. nauk. Marcin Pańków ; przedm. Bartosz Działoszyński.
Seria:Dzieła zebrane Barbary Skargi : t. 1
Hasła:1831-1864
Pozytywizm - Polska
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013.
Wydanie:Wyd. 2.
Opis fizyczny:387, [1] s. : il. ; 22 cm.
Uwagi:Indeksy.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

MBP w Zielonce
ul. Długa 18 blok 14

Sygnatura: 16
Numer inw.: 36832
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.